Czeremcha – jej zastosowanie

 

Znalezione obrazy dla zapytania czeremcha Surowcem czeremchy są kwiaty, owoce i kora. Kwiaty zbiera się na przełomie kwietnia i maja, suszy się całe grona w cienistym, przewiewnym miejscu, a następnie ociera na sitach odrzucając szypułki kwiatowe.

 

Albo.. 

 

Teraz własnie jest moment, własciwie już ostatni, aby zebrać kwiaty i listki i zaparzyć sobie ze świeżych herbatkę.

Przez jakiś czas myślałam, że da się z nich zrobić syrop, ale nigdzie takich przpisów nie widze – więc.. boje się ryzykować.  Czyżby był niedobry? szkodliwy?

 

 

Owoce czeremchy zawierają antocyjany, garbniki cyjanogenne, cukry i kwasy organiczne(głównie jabłkowy, cytrynowy i askorbinowy). Kwiat zawiera flawonoidy, garbniki, glikozydy cyjanogenne. Kora zawiera glikozydy (laurocerazynę i izoamygdalinę), olejki eteryczne, garbniki. W całej roślinie (oprócz miąższu owoców) wykryto glikozyd amigdalinę.

Czeremcha ma silne działanie mikrobobójcze za sprawą fitoncydów, więc zalecana jest przy wszelkiego rodzaju grzybicach, zapaleniach bakteryjnych. Kąpiele stóp w mocnym odwarze z kory pomagają zwalczyć grzybicę. Kora może służyć również jako środek ściągający, przeciwreumatyczny. W homeopatii zalecana jako lek uspokajający i moczopędny.

W medycynie ludowej suszonych owoców używano zamiast borówki czarnej przy biegunkach. Stosowano owoce i liście przy nieżycie jelit, niestrawności i innych niedomagań przewodu pokarmowego w postaci odwaru. Owoce mają działanie moczopędne, przeciwgośćcowe. Odwary z młodych gałązek i kory były lekiem na choroby skóry, przemywano nimi rany. Przy zapaleniu spojówek robiono napar ze świeżych lub suszonych kwiatów czeremchy na okłady.

 

Owoce można wykorzystywać do wyrobu win, nalewek, win, likierów, przetworów. Można przyprawiać potrawy i barwić napoje alkoholowe. Na Syberii mieli się owoce na mąkę czeremchową, która jako dodatek do mąki zbożowej służy do wypieku chleba, ciast i innych wyrobów cukierniczych. Zaparzać można herbatkę z młodych listków i kwiatów.

 źródło :

wiedzma z rowerem

inne linki

 

http://rozanski.li/111/kwitnie-czeremcha/

 

http://cysta.blog.onet.pl/2011/02/06/czeremcha-leczy-dobry-czlowiecze/

http://klaudynahebda.pl/czeremcha-zastosowania-wlasciwosci/

 

http://www.drzewa.com.pl/496-czeremcha-amerykanska-prunus-serotina.html

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s