Skrzyp – na skórę alergiczną i mocne włosy i mocne kości

DSC_0220

Skrzyp. Pełno go w lasach iglastych, czyli na Mazowszu, w okolicach Otwocka, ale i na Podlasiu znalazłam go sporo.

ciekawe, bo rośnie na dość mokrym podłożu, ale jednocześnie w lasach iglastych czyli gleba jest częściowo przynajmniej piaszczysta..

Skrzyp można pić – herbatki do dostania u zielarzy i w aptekach. A można i robić wywar – gotując przez pól godziny (trzeba dość długo by odpowiednie elementy przeniknęły do wody) na małym ogniu. I taki wywar ja dodaję do kąpieli dzieci.. I wtedy już żadnych mydeł i płynów.

Taka lecznicza kąpiel przydaje się przy skórze alergicznej, gdy pojawia się wysypka, albo po prostu gdy skóra zimą jest przesuszona i delikatna, albo wdają się jakieś liszaje, trądzik.

Właściwie na opisie herbatek czy sypkich ziół nie przeczytacie nic o zastosowaniu skrzypu dla skóry, tym bardziej alergicznej. Ale skrzyp ma właściwości odtruwające ogólnie, i wzmacnia cały system kostny, więc i włosy, i skórę.

Można pomieszać z innymi ziołami dobrymi na skórę i kości jak krwawnik

Dokładniej o właściwościach

Największa popularnością cieszy się wśród kobiet. Dlaczego? Otóż posiada on krzemionkę, a ta jak wiadomo reguluje proces starzenia organizmu, mocno go spowalniając. Dlatego szczególnie polecany jest osobom w podeszłym wieku które chcą chociaż w minimalnym stopniu ograniczyć lub spowolnić zachodzące procesy starzenia się organizmu. Ale skrzyp polny to nie tylko dbałość o walory estetyczne ale także wiele innych zalet. Herbata z zioła usuwa gwałtowne bóle reumatyczne, posiada w sobie liczne funkcje regeneracyjne, przeciwbakteryjne. Skrzyp polny to głównie wymieniona wcześniej krzemionka i potas.

Kąpiel z skrzypem polnym ma bardzo szerokie i zbawienne zastosowanie w trakcie bólów reumatycznych i odmrożenia. Zaleca się przygotowanie odpowiedniego wywaru. Do litra wrzątku wsypuje się 100 gram ziela i odstawia na godzinę pod przykryciem. Gotowy wyciąg dodaje się do kąpieli.

Dużym uznaniem w celu osiągania jeszcze lepszych efektów z ziela skrzypu stosuje się go z innymi surowcami o podobnym działaniu np. dla poprawy stanu skóry warto łączyć ziele skrzypu polnego z krwawnikiem, bratkiem polnym lub drapaczem lekarskim, chcąc uzyskać zwiększenie aktywności hormonalnej z pluskwicą groniastą oraz z arcydzięglem chińskim.
Usprawnienie czynności wątroby wymaga zastosowania dodatkowo np. ostropestu plamistego.

 

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s